◀ دیدار سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه با استاندار آذربایجان‌غربی

در دیدار با سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه مطرح شد؛

  استاندار آذربایجان غربی: روابط بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در حال توسعه است / آذربایجان غربی و استانهای مرزی ترکیه می توانند در تحقق اهداف توسعه ای دو کشور نقش جدی ایفا کنند / علاقه‌مند برگزاری همایش معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری برای تجار ترکیه هستیم 

🔹استاندار آذربایجان غربی گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه رو به توسعه است و نقش آذربایجان غربی و استانهای مرزی ترکیه می تواند در گسترش این روابط بسیار موثر باشد. 

🔹محمدصادق معتمدیان روز چهارشنبه در دیدار با سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه، با اشاره به اشتراکات فرهنگی، دینی و اجتماعی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و اهداف دو کشور برای توسعه همکاری های همه جانبه گفت: روابط دو کشور رو به توسعه است و نقش آذربایجان غربی و استانهای مرزی ترکیه می تواند در گسترش این روابط بسیار موثر باشد.  

🔹وی با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های آذربایجان غربی در بخش های مختلف، خواستار افزایش همکاری های این استان با استانهای مرزی ترکیه شد و گفت: با فعال شدن کمیسیون همکاری های مشترک دو کشور و اجرای مصوبات این کمیسیون در رسیدن به اهداف مدنظر، بستر لازم برای توسعه و تحکیم مراودات همه جانبه بیش از پیش فراهم می شود.  🔹استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه شهرستان خوی پیش از این میزبان نشست با استانداران مرزی ترکیه بوده، خواستار برگزاری نشست مشترک همکاری های آذربایجان غربی و استانداران مرزی ترکیه به میزبانی استان وان شد.  🔹معتمدیان در ادامه توجه به توسعه ترانزیت را از اولویت برنامه های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و افزود: علاقه مند به توسعه همکاری های مشترک با استانهای فعال در مسیر ترانزیت از جمله استانهای مرسین و ترابوزان و برگزاری نشست های مشترک با مسئولان این استانها هستیم.  🔹وی با اشاره به هدف گذاری دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری تا سقف 30 میلیارد دلار، ادامه داد: استفاده از ظرفیت های مختلف تجاری و اقتصادی و بازگشایی مرزها و پایانه های جدید از جمله در شهرستانهای سلماس و چالدران می تواند در رسیدن به این هدف مهم موثر باشد. 

🔹استاندار آذربایجان غربی افزود: بدون شک آذربایجان غربی و استانهای مرزی ترکیه می توانند در تحقق اهداف و برنامه های اقتصادی دو کشور، نقش جدی ایفا کنند. 

🔹معتمدیان با تاکید بر وجود زمینه های سرمایه گذاری استان در بخش های مختلف، از آمادگی آذربایجان غربی برای برگزاری همایش معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری برای تجار و سرمایه گذاران کشور ترکیه خبر داد. 

🔹سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه نیز در این دیدار با قدردانی از توجه ویژه استاندار آذربایجان غربی در راستای توسعه همکاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه گفت: مردم ترکیه و جمهوری اسلامی ایران سالیان سال است که همچون دوست و برادر بدون هیچ مشکلی در کنار یکدیگر بوده اند.  

🔹فهیم چتین با اشاره به اهداف بلند اقتصادی بین جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: برای رسیدن به این اهداف تلاش کرده و از تمامی ظرفیت های کنسولی استفاده می کنیم. 

🔹وی گفت: افزایش نشست های مشترک استانهای مرزی ترکیه با آذربایجان‌غربی می تواند در دستیابی به اهداف و برنامه های دو کشور موثر باشد.