روابط عمومی فرمانداری پیرانشهر:
هزینه 7 هزار میلیارد ریالی دولت تدبیر و امید برای توسعه پیرانشهر

ارومیه- ایرنا- پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی در حالی که تا پیش از فعالیت دولت یازدهم از جمله شهرستان های کمتر توسعه یافته این استان بود، امروزه با تدبیر دولتمردان و اختصاص 7 هزار و 400 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های این شهرستان در بخش های آب، کشاورزی، عمران شهری، راه و امکانات زیربنایی، در مسیر توسعه و بالندگی قرار گرفته است.فرماندار پیرانشهر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح فعالیت های چهارساله دولت تدبیر و امید در این شهرستان پرداخت و گفت: پیرانشهر از شهرستان های مرزی آذربایجان غربی است که علاوه بر داشتن 76 کیلومتر مرز با کشور عراق، دارای مرز رسمی تمرچین به عنوان تنها مرز رسمی این استان با کشور عراق است.
اردوان نوسودی در خصوص ظرفیت های این شهرستان اظهار کرد: 113 تپه باستانی مربوط به هزاره ششم قبل از میلاد، آب و هوای معتدل به ویژه در جنوب شهرستان، میزان بارندگی مناسب 560 میلیمتری، بهره بردن از رودخانه زاب کوچک به عنوان رودخانه پرآب دائمی، نیروی انسانی تولیدکننده به ویژه در روستاها به همراه مرز رسمی با کشور عراق به عنوان یکی از مرزهای فعال در حوزه صادرات از جمله این ظرفیت ها به شمار می رود.
وی از افزایش 15 هزار نفری و 12 درصدی جمعیت پیرانشهر در سرشماری سال 95 نسبت به سال 90 خبر داد و افزود: این شهرستان در سال 90 بیش از 123 هزار نفر جمعیت داشت که این تعداد در سال 95 به 138 هزار نفر رسیده است.
وی اضافه کرد: در بین این سال ها جمعیت 143 روستا و 2 شهر این شهرستان با رشد روبرو بوده که این امر نشان از بهبود وضعیت عمرانی در روستاها دارد.
وی اظهار کرد: این شهرستان مسیرهای گردشگری بسیار زیبایی دارد که اطراف رودخانه های زاب و بادین آباد، مسیر گردشگری پردانان منتهی به آبشار خرپاپ، هفت هزار و 500 هکتار جنگل، 147 هزار هکتار مرتع، زادبوم های عشایری و ارتفاعات ییلاقی از جمله آنهاست.

اصلاح الگوی کشت نتیجه نگاه توسعه مدار دولت به کشاورزی پیرانشهر
فرماندار پیرانشهر، تغییر الگوی کشت در حوزه کشاورزی را از جمله برنامه ریزی های مهم و اساسی در راستای بهبود کمی و کیفی محصولات این بخش برشمرد و ادامه داد: کشت یونجه به جای چغندرقند، توسعه کشت گل محمدی و زمینه سازی برای تولید زعفران به صورت گسترده در این شهرستان از جمله بخش های این طرح ریزی در پیرانشهر است.
نوسودی بیان کرد: این شهرستان 27 هزار هکتار اراضی آبی، 20 هزار هکتار اراضی دیم و پنج هزار هکتار باغ دارد و 35 درصد اشتغال این منطقه مربوط به حوزه کشاورزی است.
به گفته وی 681 هزار تن محصولات زراعی نیز در پیرانشهر تولید می شود که از جمله مهمترین محصولات زراعی این شهرستان می توان به گندم، چغندر، جو و حبوبات اشاره کرد.
وی از تولید 2 هزار و 160 تن گوشت قرمز در پیرانشهر خبر داد و افزود: این میزان گوشت تولیدی با تکیه بر 330 هزار واحد دامی که در مراتع چرا می کنند، تولید می شود و ارگانیک محسوب می شود.
وی چغندرقند را از جمله محصولات زراعی مهم تولیدی در پیرانشهر عنوان کرد و ادامه داد: در یک برنامه ریزی بلندمدت در صدد هستیم که اراضی مربوط به این محصول را به یونجه و علوفه دامی تغییر کشت دهیم که در این صورت می توان از منافع آن برای دامداری صنعتی نیز استفاده کنیم.
وی اظهار کرد: راه اندازی دامداری صنعتی از جمله نیازهای اساسی شهرستان پیرانشهر به شمار می رود تا از این طریق ضمن استفاده از ظرفیت باغ های علوفه ای و تولید علوفه مورد نیاز به جای چغندر قند به عنوان محصول آب بر، اشتغال قابل توجهی نیز در این بخش ایجاد شود.
فرماندار پیرانشهر اضافه کرد: کل تولیدات کشاورزی این شهرستان 750 هزار تن و با وجود نسبت مناسب نسبت به تولیدات استانی، بسیار کم است و می تواند تا بیش از 2 برابر ارتقا یابد.
نوسودی از کشت نشدن صنوبر و تولید چوب از این محصول زودبازده در حاشیه رودخانه های پیرانشهر و نبود برنامه ریزی در این خصوص انتقاد کرد و گفت: می توان با توسعه کشت این محصول، ضمن کاهش استفاده از چوب های جنگلی در تولید چوب، زراعت قابل توجه و درآمدزای چوب را نیز در این شهرستان کلید زد و فرصت مغتنم اشتغالزایی و درآمدزایی را فراهم کرد.

احداث 38 مدرسه در دولت تدبیر و امید
فرماندار پیرانشهر، تراکم دانش آموزان در کلاس های درس را در سال های دور نامناسب ارزیابی کرد و گفت: با تدبیر دولت تدبیر و امید، 38 مدرسه در این شهرستان ساخته شده و از 120 میلیارد ریال اعتبار عمرانی تخصیص داده شده به این شهرستان در سال جاری حدود 50 میلیارد ریال به این بخش اختصاص داده شده است.
نوسودی نرخ باسوادی شهرستان پیرانشهر را 81.7 درصد اعلام کرد و گفت: 26 هزار دانش آموز در 210 مدرسه این شهرستان مشغول به تحصیل هستند و این شهرستان در حوزه آموزشی توسعه بسیار خوبی یافته است.
روابط عمومی فرمانداری پیرانشهر:
بیمارستان 64 تختخوابی، ارمغان دولت تدبیر و امید به مردم پیرانشهر
فرماندار پیرانشهر در خصوص وضعیت حوزه بهداشت و درمان این شهرستان اظهار کرد: این شهرستان 80 تخت بیمارستانی، پنج تخت آی سی یو و پنج تخت سی سی یو دارد که با توجه به این تعداد، متوسط تعداد تخت در پیرانشهر نیم تخت به ازای هر هزار نفر و بسیار کمتر از متوسط استانی و استاندارد کشوری است.
وی افزود: در راستای بهبود این وضعیت، بیمارستان 64 تختخوابی پیرانشهر در هشت هزار مترمربع زمین در دست ساخت بوده و تاکنون برای آن 30 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن مرکز خدمات سلامت پیرانشهر و ساختمان سی تی اسکن این شهرستان نیز در دست احداث است.

دوره چهار ساله گذشته، دوران طلایی برای رونق مرز تمرچین
فرماندار پیرانشهر مرز تمرچین را یکی از بزرگترین ظرفیت های توسعه ای پیرانشهر عنوان کرد و ادامه داد: این مرز که در سال 86 رسمی شده است در حال حاضر در حوزه صادرات، واردات، تزانزیت، ورود و خروج مسافر و بازارچه دائم و موقت فعالیت دارد.
وی از صادرات 2 میلیون و 504 هزار تنی از گمرک پیرانشهر در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: ارزش این محصولات صادراتی به حدود یک میلیارد دلار می رسد.
فرماندار پیرانشهر گفت: علاوه بر آن در سال گذشته به ارزش 23 میلیون دلار واردات و به ارزش سه میلیارد و 400 میلیون دلار ترانزیت ورودی و خروجی از این مرز انجام شد که نشان دهنده جایگاه این مرز در حوزه مراودات اقتصادی با دیگر کشورها به ویژه عراق است.

صنعت و معدن پیرانشهر در آستانه شکوفایی
فرماندار پیرانشهر به ظرفیت های قابل توجه معدنی این استان اشاره کرد و گفت: میزان ذخیره سنگ گرانیت این شهرستان چهار میلیون تن برآورد می شود که می توان از این ظرفیت برای توسعه صنعتی و معدنی استان و شهرستان بهره برد.
نوسودی افزود: در بخش صنعت نیز پیرانشهر یک شهرک صنعتی دارد که در این شهرک، 64 واحد تولیدی راه اندازی شده ولی 16 واحد فعال است.
فرماندار پیرانشهر اضافه کرد: از واحدهای غیرفعال این شهرک صنعتی، 20 واحد به ستاد رفع موانع تولید معرفی شده است.
وی این شهرستان را از جمله مناطق سرمایه پذیر استان و کشور دانست و افزود: در چهار سال فعالیت دولت یازدهم 33 جواز تاسیس و هشت مجوز بهره برداری در این شهرستان صادر شده که با اجرای کامل آنها می توان به توسعه اشتغال و سرمایه گذاری اقتصادی در این شهرستان امیدوار بود.
وی از جذب حدود 450 میلیارد ریال سرمایه گذاری در پیرانشهر در زمان دولت تدبیر و امید خبر داد و اضافه کرد: از این میزان 400 میلیارد ریال داخلی است.
وی اظهار کرد: کشتارگاه صنعتی مرغ با 160 میلیارد ریال سرمایه گذاری، کارخانه آردسازی و نان ماشینی با 110 میلیارد ریال سرمایه گذاری، فرآوری مرمریت بل 25 میلیارد ریال سرمایه گذاری از جمله طرح های این بخش در پیرانشهر است که با به بهره برداری رسیدن آنها، صدها اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می شود.

پنج کیلومتر از بزرگراه نقده – تمرچین در آستانه بهره برداری
وی با اشاره به وجود 365 کیلومتر راه روستایی در پیرانشهر از آسفالت بودن 143 کیلومتر از این راه ها خبر داد و گفت: از این میزان 50 کیلومتر در چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید آسفالت شده است.
وی با اشاره به اینکه در بخش راه های اصلی، روستایی و بین شهری پیرانشهر در چهار سال گذشته 210 میلیارد ریال هزینه شده است، اضافه کرد: علاوه بر آن طرح عظیم بزرگراه نقده – پیرانشهر – تمرچین که در دولت گذشته توجه زیادی به آن نشده بود به طول 56 کیلومتر در دستور کار قرار گرفته که کل اعتبار مورد نیاز آن هزار میلیارد ریال است.
وی اظهار کرد: برای این طرح در سال گذشته 100 میلیارد ریال هزینه شد و امسال نیز 100 میلیارد ریال در نظر گرفته شده و امیدواریم بتوانیم تا در یک ماه آینده پنج کیلومتر از آن را به بهره برداری برسانیم.

توسعه امکانات زیرینایی پیرانشهر در دولت یازدهم
فرماندار پیرانشهر با تاکید بر اینکه این شهرستان به میزان بسیار زیادی از توجه دولت تدبیر و امید برخوردار شده، اظهار کرد: این شهرستان با وجود کمبودهای بسیار زیاد به ویژه در حوزه های زیرساختی، در طول مدت چهارساله فعالیت این دولت این زیرساخت ها روند توسعه ای خوبی را طی کرده است.
وی یکی از مشکلات پیرانشهر تا پیش از فعالیت دولت یازدهم را قطعی ناگهانی، طولانی و حتی چندروزه برق برشمرد و اضافه کرد: برای حل این مشکل که بسیاری از شهروندان را با معضلات جدی مواجه کرده بود، پست هوایی و خط فشار متوسط و ضعیف هوایی با صرف 210 میلیارد ریال اجرا شد و به بهره برداری رسید.
وی اظهار کرد: علاوه بر آن در حال حاضر همه روستاهای پیرانشهر با هر تعداد خانواری از نعمت برق برخوردار هستند و در مجموع 41 هزار مشترک روستایی و شهری پیرانشهر به جمع مشترکان برق در این شهرستان افزوده شده است.
وی بیان کرد: در چهار سال گذشت
روابط عمومی فرمانداری پیرانشهر:
ه گازرسانی به 6 روستا به اجرا درآمده، عملیات گازرسانی به 15 روستا در دست انجام است و عملیات گازرسانی به 23 روستا نیز در مرحله مناقصه قرار دارد.
فرماندار پیرانشهر گفت: برای این بخش نیز در مجموع 160 میلیارد ریال هزینه شده است.
نوسودی از هزینه 50 میلیارد ریالی در بخش آب روستایی و 100 میلیارد ریالی در بخش آب و فاضلاب شهری در پیرانشهر در چهار سال گذشته خبر داد و افزود: علاوه بر توسعه آب روستایی، حدود 11 هزار انشعاب آب و فاضلاب شهری در این شهرستان اضافه شد.

تلاش جهادی دولتمردان تدبیر و امید برای مدیریت منابع آبی
فرماندار پیرانشهر گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای دولت یازدهم در پیرانشهر توجه به بخش آب و مدیریت منابع آبی است به طوری که علاوه بر ساخت و تکمیل سد سیلوه، سد مخزنی گرده بن، سد کانی سیب و کانال انتقال آب جلدیان نیز در این شهرستان احداث شده است.
نوسودی با اشاره به اینکه سد مخزنی سیلوه با تلاش دولت یازدهم به مرحله آبگیری رسیده است، بیان کرد: این سد با حجم 84 میلیون مترمکعب، 203 میلیون مترمکعب را تنظیم می کند.
وی هزینه انجام شده برای احداث این سد تا پیش از فعالیت دولت یازدهم را 900 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در فعالیت چهار ساله دولت یازدهم بیش از 3 هزار و 140 میلیارد ریال اعتبار برای این طرح تخصیص یافت که با این اعتبار زمینه افتتاح و آبگیری این سد فراهم شد.
فرماندار پیرانشهر افزود: این سد 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را پوشش می دهد.
نوسودی از احداث سد مخزنی گرده بن در پیرانشهر خبر داد و اضافه کرد: این سد نیز با حجم 110 میلیون متر مکعب، هشت هزار هکتار از اراضی این شهرستان را پوشش می دهد و برای احداث آن 140 میلیارد ریال تا پیش از دولت یازدهم و 16 میلیارد ریال در این دولت هزینه شد.
وی احداث کانال انتقال آب جلدیان به دشت لاجان را از دیگر اقدامات دولت در حوزه آب پیرانشهر عنوان کرد و ادامه داد: تا پیش از دولت یازدهم برای این طرح هزینه ای نشده بود و در دولت یازدهم 450 میلیارد ریال برای اجرای آن صرف شده است.
وی همچنین سد کانی سیب را از دیگر سدهای پیرانشهر برشمرد و اظهار کرد: برای این سد نیز 230 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی کل اعتبارات هزینه شده توسط دولت یازدهم برای حوزه سدسازی در پیرانشهر را 400 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: بیش از 90 درصد منافع این سدها به نفع مردم پیرانشهر است و مقدمه ای اساسی برای توسعه شهرستان و حتی جنوب استان به شمار می رود.
فرماندار پیرانشهر اجرای 12 هزار هکتار شبکه اصلی و فرعی سید سیلوه را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: این شبکه به اهتمام دولت یازدهم در دست احداث بوده و تاکنون بیش از 870 میلیارد ریال برای آن هزینه شده است و با اجرای آن 30 درصد زمین های دیم 18 هزار هکتاری پیرانشهر به آبی تبدیل می شود.

پیرانشهر می تواند به تفرجگاهی کم نظیر در منطقه تبدیل شود
فرماندار پیرانشهر بخش عمران شهری را از دیگر بخش های مورد توجه دولت در چهارسال گذشته در پیرانشهر دانست و بیان کرد: در این بخش اقدامات بسیار خوبی شده که آسفالت 781 هزار متر مربعی به همراه جدول گذاری، پیاده روسازی، احداث پارک جنگلی و تفرجگاه در منطقه مرتفع پیرانشهر با چشم انداز بسیار زیبا با هزینه 400 میلیارد ریالی از جمله آنهاست.
فرماندار پیرانشهر توزیع قیر رایگان در این شهرستان توسط بنیاد مسکن را مهمترین گام در راستای اجرای طرح های آسفالت روستایی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر حدود 700 تن قیر رایگان ذخیره کرده ایم و با استفاده از آن، به طور مستمر روستاها را آسفالت می کنیم.
نوسودی اضافه کرد: در چهار سال گذشته چهره روستاهای این شهرستان به طور کامل تغییر کرده و سعی داریم تا با اجرای طرحی، چهره توسعه یافته به روستاها بدهیم.
وی اظهار کرد: از 143 روستای پیرانشهر، 92 روستا دارای دهیاری بوده و از ابتدای فعالیت دولت یازدهم در این روستاها 65 میلیارد ریال برای عمران و آبادانی هزینه کرده ایم.
فرماندار پیرانشهر از وجود 9 هزار مترمربع فضای سرپوشیده ورزشی در این شهرستان خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر آن 62 هزار متر مربع فضای ورزشی روباز نیز در این شهرستان برای فعالیت ورزشکاران تاسیس شده است.
به گزارش ایرنا پیرانشهر یکی از شهرهای مهم و تاریخی ایران است که به دلیل داشتن سنگ های گرانیت دارای شهرت جهانی است؛ ذخایر شناخته شده سنگ‌های گرانیت این شهر چهار میلیون تن برآورد می‌شود که به لحاظ تنوع رنگ و طرح و استحکام در ایران و جهان منحصر بفرد است.
موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای‌ قرار دارد که تپه ‌ماهورهای آن را بوته‌های همیشه سبز در ردیف‌ کاری‌های منظم هندسی پوشانده‌ است.
همچنین معماری بسیار زیبا و خانه‌های ویلایی با سقف‌ها و رنگ‌آمیزی متنوع، جلوه زیبایی به سیمای شهر بخشیده است و به عبارت دیگر در پیرانشهر زیبایی‌های طبیعت و شهرسازی
روابط عمومی فرمانداری پیرانشهر:
یکدیگر را تکمیل کرده است.
شهر پیرانشهر در جنوب غربی آذربایجان غربی و در کنار مرزهای جمهوری اسلامی با عراق واقع شده و به دلیل داشتن 600 میلیمتر بارندگی در سال از زیباترین و سرسبزترین شهرهای کشور به شمار می رود.
این شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیت جمهوری اسلامی با کشور عراق و دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه، یکی از بزرگترین مراکز تجارت خارجی در جمهوری اسلامی است.
شهرستان پیرانشهر با دارا بودن طبیعت سرسبز، رودخانه های دایمی و پر آب، جنگل های کوهستانی، کوه های مرتفع و پر برف، بازارچه های مرزی، روستا های پر جاذبه و آثار تاریخی دیدنی از نقاط پر جاذبه استان برای ایرانگردان و جها نگردان است.